Faculty & Staff Directory

NAME DEPARTMENT
Matthew Talley, Principal
Mark Hughes, Asst. Principal
Karen Petty, Asst. Principal
Administration
Master Deputy Tim Foster, School Resource Officer
Susan Taylor, Attendance Clerk
Susan Lueck, School Nurse
Debbie Sobeski, Secretary/Bookkeeper
Office Personnel
Teresa Caruso, Career Development Facilitator
Nicole Nichols, Guidance Counselor
Cathi Robinson, Guidance Counselor
Guidance
Natalie Childs, Librarian
Page Hope, Library Assistant
Library
Jodi Bowyer, Social Studies
Carlene Carlson-Cassem, Science
Melissa Coy, Math
Lane Farmer, ELA 
Amy Ford, Science
Scott Henry, Math
Deanna Jenkins, Science
Jill Jolly, ELA
Angela Peake, Math
Phillip Price, Social Studies
Rod Sadler, Social Studies
Taylor Thomas, ELA
Sixth Grade
Janet Bittner, ELA
Beth Brewer, Science
Donna Cowan, Math
Christina Glover, Social Studies
Mandy Irick, ELA/Reading Interventionist
Kim Ledford, Math
Cassie Owens, ELA
Jayne Miller, ELA
Racquel Prager, Math
Leron Rahynes, Social Studies
Dawn Sabean, Science
Jonathan Terry, Science
Dr. Everette Workman, Social Studies
Seventh Grade
April Amick, Science
Josh Comer, Social Studies
Robbie Cooper, Science
Rhonda Smith, ELA
Justin Davis, Social Studies
Bailey Finch, Science
Kayce Frick, Math
Kevin Horres, Math
Mary Kennedy, Science
Lauren Lancaster, ELA
Lori Lunsford, ELA
Brooke Parris, Social Studies
Eighth Grade
Andrea Cavendish, Drama
Lisa Clements, Art
Megan Cooper, Band
Mercedes Dozier, Computer Lab Manager
Travis Faulkner, Physical Education
Blake Gruel, Physical Education
Kim Hames, Physical Education
Christina Herman, Band
Beth Hoffee, Chorus
Ben Jones, Gateway to Technology 
Allison Key, Orchestra
Jerry Kimbrell, Keyboarding
Tyler Kirby, CSI
Dawn Roberson, Art
Exploratory Teachers
Maribel Aquino, Resource
Kim Blackwell, Special Education
Pamela Brewster, ISS
Charity Davidson, Special Education Assistant
Rodica Gaida, Special Education Assistant
Donette Harding, Special Education Assistant
Melody Johnson, Special Education 
Patrick O'Brien, Special Education
Danny Rhodes, Special Education Assistant
Laurie Shreefer, Special Education
Jennifer Spears, Hearing Impaired Teacher
Cayce Stackhouse, Resource
Special Areas
Jennifer Fowler, Cafeteria Manager
Cafeteria